چرا می نویسم؟

اهمیت این موضوع برایم از این جهت است چون فکر می‌کنم که موضوعی است که بسیاری از افراد اطرافمان دچار آن هستند و شاید با خواندن این مطلب کمکی شود برای تغییر نگرش آن ها در مورد نوشتن.

این جمله را از بزرگی گفته است: «کسی که چرایی زندگی را بیابد، با هر چگونگی خواهد ساخت».

من هم وامدار جمله بالا هستم و می‌گویم: «کسی که چرایی نوشتن را بیابد، در هر شرایطی خواهد نوشت».

مثل بسیاری از افراد، من نیز در دوران تحصیلم از نوشتن فراری بودم و علی‌رغم اینکه در درس‌های دیگر خوب بودم اما در درس انشا همیشه آویزان مجلات و یا دفتر انشا بزرگ‌ترهای خانواده بودم. نوشتن تابویی بود که غلبه بر آن برایم قابل‌تصور نبود. آن موقع نمی‌دانستم و درک نمی‌کردم که چرا نمی‌توانم چند جمله از خودم در مورد موضوعی مشخص بنویسم، و البته تنها هم نبودم، در اطرافم که می‌نگریستم بسیاری هم این‌چنین بودند. کاغذ و قلم بیگانه‌هایی بودند از سر اجبار، برای نوشتن جزوه و انجام تکالیف.

اما در طول سال گذشته که با دوست بسیار خوبم شاهین کلانتری و وب‌سایت وزین مدرسه نویسندگی آشنا شدم، با حمایت‌های او، من نیز بر آن شدم که در این مسیر گام بردارم و خودم را در آن محک بزنم.

اما دستاوردهای نوشتن برای من در اندک زمانی که شروع کرده‌ام شامل موارد زیر می‌باشد:

  • ذهنم ساختار بهتری پیداکرده است، چون روی کاغذ فکر می‌کنم، درست شبیه این است که وقتی یک مسئله ریاضی را می‌خواهیم حل کنیم و آن را روی کاغذ می‌نویسیم، نوشتن به من این کمک را کرده است که مسائلم را مکتوب کنم و بهتر برای حل آن‌ها چاره‌اندیشی کنم.
  • صبورتر شده‌ام، چالش‌های ذهنی و درونی‌ام را در اولین فرصت بر روی صفحه کاغذ می‌نویسم و به خودم اجازه می‌دهم که بافاصله گرفتن از آن‌ها، از زاویه دیگری ببینم و با آن‌ها دست‌وپنجه نرم کنم.
  • نوشتن باعث شده است که بفهمم که چقدر نادانم و چقدر بایستی بر روی خودم کارکنم تا به ویرایش جدید و بهتری از خودم برسم.
  • نوشتن به من کمک می‌کند که به کلماتی که استفاده می‌کنم بیشتر فکر کنم و کلمات را با وسواس بیشتری انتخاب کنم، و این موضوع در بیان روزانه‌ام هم تأثیر مثبتی گذاشته است، به‌طوری‌که من قبلاً از خجولی رنج می‌بردم و نمی‌توانستم در جمع حرف بزنم اما با تمرین سعی می‌کنم که به این موضوع غلبه کنم.*

شما با نوشتن چه دستاوردهایی به دست آورده‌اید؟ خوشحال می‌شوم تجربه‌های شمارا در زیر همین نوشته بخوانم.

*پس نوشت: مطمئنم که این دستاوردها به‌ زودی افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید